Wimbledon: Με ιταλική… συνταγή στα ημιτελικά ο Μουζέτι - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Wimbledon: Με ιταλική… συνταγή στα ημιτελικά ο Μουζέτι

11 Ιουλίου 2024 -

O Λορέντζο Μουζέτι κατάφερε να ανταπεξέλθει στην πίεση των πέντε σετ και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Wimbledon, επικρατώντας με 3-6, 7-6(5), 6-2, 3-6, 6-1 του Τέιλορ Φριτζ.

Στον πρώτο ημιτελικό της καριέρας του σε Grand Slam προκρίθηκε ο Λορέντζο Μουζέτι, παίρνοντας τη νίκη με 3-6, 7-6(5), 6-2, 3-6, 6-1 επί του Τέιλορ Φριτζ, όντας ο τέταρτος Ιταλός τενίστας που θα παίξει στα ημιτελικά του Wimbledon.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον Μουζέτι, ο οποίος με σχετική ευκολία έμεινε πίσω στα σκορ, με τον Φριτζ να «καθαρίζει» με 6-3 το πρώτο σετ. Βέβαια, στο δεύτερο σετ ο Μουζέτι χρειάστηκε να φτάσει στο tie-break για να φέρει το ματς στα ίσα με 7-6(5).

Ο Ιταλός απέκτησε ρυθμό μετά το 1-1 στα σετ και με απόλυτη κυριαρχία έκανε το 6-2, ανατρέποντας το σκορ. Ωστόσο, η απάντηση του Αμερικανού τενίστα ήταν παρόμοια και με ηχηρό 4ο σετ (6-3) έστειλε το ματς σε decider.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Μουζέτι ήταν αψεγάδιαστος και επέτρεψε στον αντίπαλό του την κατάκτηση ενός game. Με το 6-1 ο 22χρονος Ιταλός έβαλε τέλος στο ματς με 3-2 σετ και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Wimbledon. Εκεί θ’ αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος χωρίς ν’ αγωνιστεί πήρε την πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης.

Σημειώνεται πως νεαρός Ιταλός είναι ο μόνος παίκτης που έχει απομείνει στο βρετανικό Grand Slam και δεν είναι ούτε στο Top 20 της ATP.