US Open: Ασταμάτητος Σίνερ προκρίθηκε στα ημιτελικά - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

US Open: Ασταμάτητος Σίνερ προκρίθηκε στα ημιτελικά

5 Σεπτεμβρίου 2024 -

O Γιανίκ Σίνερ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του US Open, παίρνοντας τεράστια νίκη επί του Ντανιίλ Μεντβέντεφ με 6-2, 1-6, 6-1, 6-4.

Χωρίς φρένα μοιάζει να είναι ο Γιανίκ Σίνερ στο φετινό US Open, με τον Ιταλό να παίρνει το εισιτήριο για την τετράδα έπειτα από εμφατική νίκη επί του Ντανιίλ Μεντβέντεφ με 6-2, 1-6, 6-1, 6-4 στα προημιτελικά του τουρνουά.

Ο Ιταλός Νο.1 του κόσμου θα βρεθεί για τρίτη φορά σε ημιτελικό Grand Slam τη φετινή σεζόν, μετά το Roland Garros και το Australian Open. Τελείωσε την αναμέτρηση με 53% περασμένα πρώτα service, κερδίζοντας το 76% των πόντων (39/51) και το 61% στο δεύτερο (28/46), έσβησε τα 6/8 break-point του Μεντβέντεφ, ενώ από την πλευρά του εκμεταλλεύτηκε τις 5 από τις 15 ευκαιρίες για break.

Αγωνιστικά ο Σίνερ ξεκίνησε το ματς με break (2-1) και στη συνέχεια με hold κατάφερε να βρεθεί στο +2 (4-2). Με νέο… σπάσιμο στο σερβίς του Ρώσου έκανε το 5-2 για να πάρει προβάδισμα στον προημιτελικό (6-2).

Ο Μεντβέντεφ είχε άμεση απάντηση με τον Ρώσο να κάνει σε άμεσο χρόνο το 5-0, κάνοντας τρία hold και δύο breaks. Με το 6-1 έφερε τις ισορροπίες στο ματς, οι οποίες διατηρήθηκαν για πολύ λίγο. Στο τρίτο σετ, ο Γιανίκ Σίνερ… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Μεντβέντεφ και με ένα κυριαρχικό σετ πήρε ξανά το προβάδισμα με σκορ 6-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, όπως αποδείχθηκε, οι δύο τενίστες ήταν σταθεροί από τη γραμμή του σερβίς. Ο Σίνερ, όμως, βρήκε την κατάλληλη στιγμή το break, διαμορφώνοντας σε 5-3 το σκορ μετά από διατήρηση του σερβίς του. Ο Μεντβέντεφ κατάφερε να μείνει προσωρινά στο τουρνουά μειώνοντας σε 5-4, ωστόσο ο Σίνερ με εύκολο hold σφράγισε την πρόκριση για την 4άδα της Νέας Υόρκης.

Ο Ιταλός στα ημιτελικά θα βρει τον Τζακ Ντρέιπερ που με τη σειρά του κέρδισε τον Άλεξ ντε Μινόρ με 6-3, 7-5, 6-2.