Τσιτσιπάς – Σερούντολο 2-1: Έδειξε χαρακτήρα και συνεχίζει στη Βασιλεία - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Τσιτσιπάς – Σερούντολο 2-1: Έδειξε χαρακτήρα και συνεχίζει στη Βασιλεία

23 Οκτωβρίου 2024 -

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αρχικά έδειχνε να κυριαρχεί, μετά βρέθηκε σε μειονεκτική θέση, όμως νίκησε τον Φρανσίσκο Σερούντολο με 2-1 σετ και προκρίθηκε στη φάση των «16» στο 500άρι τουρνουά στη Βασιλεία.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τη ζωή του δύσκολη απέναντι στον Φρανσίσκο Σερούντολο μέχρι τελικά να επικρατήσει με 6-3, 6-7(3), 7-6(4), έπειτα από μονομαχία δύο ωρών και 33 λεπτών για να περάσει στον 2ο γύρο στο 500άρι τουρνουά στη Βασιλεία.

Εκεί και στον δρόμο για προημιτελικά ο Ελληνας παίκτης την Πέμπτη (24/6) θα αντιμετωπίσει τον Μπότικ φαν ντε Ζάντσουπ. Ο Ολλανδός στο δικό του παιχνίδι με το σκορ να είναι στο υπέρ του 3-6, 6-4, 4-0, είδε τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ να εγκαταλείπει.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 6-3 και 4-2, όμως ο Σερούντολο γύρισε το παιχνίδι, το οδήγησε στο 3ο σετ, εκεί με break ο Αργεντινός προηγήθηκε με 6-5 και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι. Ομως ο Τσιτσιπάς απάντησε με δικό του break, και κυριαρχώντας στο tie break, εξασφάλισε την πρόκριση.

Εκρηκτικό ξεκίνημα και 1-0

Ο Τσιτσιπάς άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα, έχοντας ουσία στο παιχνίδι του σε οκτώ λεπτά πήρε τα τρία πρώτα game, πετυχαίνοντας break στην πρώτη ευκαιρία για το 2-0 κι έχοντας κατακτήσει τους πρώτους 12 πόντους από τους 15 στο παιχνίδι.

Ο 26χρονος Ελληνας παίκτης είχε διπλό break point στο 4ο game (15-40), όμως ο Σερούντολο με τέσσερις πόντους στη σειρά το απέφυγε, για το 3-1.

Ο Τσιτσιπάς απάντησε με το δεύτερο διαδοχικό love game για το 4-1 κι έπειτα έφθασε στο 5-2, έχοντας στα τέσσερα service game επιμέρους 12-3 στους πόντους.

Ο Σερούντολο μείωσε σε 5-3, όμως ο Τσιτσιπάς με το 3o love game κατέκτησε το σετ με 6-3, σε 30 λεπτά.

Ξεκίνημα με break, πέταξε τις ευκαιρίες και 1-1

Τα τρία αβίαστα λάθη από τον Σερούντολο, έδωσαν τριπλό break point στον Τσιτσιπά, δεν άφησε την ευκαιρία για το 1-0 και με το 4ο love game στον αγώνα έφθασε γρήγορα στο 2-0.

Ο Τσιτσιπάς είχε τρεις ευκαιρίες για break, αλλά δεν πέτυχε το 3-0, για να πάρει τεράστιο προβάδισμα, δίνοντας ελπίδα στον αντίπαλό του. Ακολούθως πήρε το κρίσιμο ψυχολογικά 4ο game, για το 3-1 και έχοντας τις λύσεις μετά το 30-30 στο 6ο game, έφθασε στο 4-2.

Ο Αργεντινός έψαχνε το πρώτο break για να διατηρηθεί στον αγώνα, βρήκε δύο στο 8o game και μετά τα αβίαστα λάθη από τον Τσιτσιπά έφθασε στον στόχο του (4-4), για να προσπεράσει με love game (5-4).

Ο Σερούντολο συνέχισε να βάζει πίεση στον Τσιτσιπά, με το 6-5, όμως το σετ οδηγήθηκε στο tie break. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-0 και 3-1, αλλά ο Σερούντολο με έξι στη σειρά πόντους πήρε τη διαδικασία και το σετ με 7-6(3).

Είχε την τελευταία λέξη και την πρόκριση

Ο Τσιτσιπάς άρχισε με love game το 3ο σετ και βρίσκοντας ξανά ρυθμό στο σερβίς, έκανε το 2-1. Ο Σερούντολο με τρεις στη σειρά άσους, ισοφάρισε σε 2-2, με τον Τσιτσιπά να κλείνει με άσο το 5o game (3-2) και τον Αργεντινό να απαντά με love game (3-3).

Ο Σερούντολο στο 7ο game, βρέθηκε με διπλό break point (15-40) και με αβαντάζ, όμως o Tσιτσιπάς είχε τις λύσεις και βγήκε από τη δύσκολη θέση (4-3).

Ο Σερούντολο βρήκε νέο break point στο 9ο game, όμως και πάλι ο Τσιτσιπάς έδειξε χαρακτήρα για το 5-4. Ο Αργεντινός σε τρίτο διαδοχικό service game του Τσιτσιπά, βρήκε ξανά break point, αυτή τη φορά το πέτυχε, προσπερνώντας με 6-5.

Ομως ο Τσιτσιπάς είχε αντίδραση, βρήκε το δικό του break point στο 30-40 και το διπλό λάθος από τον Σερούντολο, έφερε το 6-6 και νέο tie break. Ο Σερούντολο έχοντας το σερβίς προηγήθηκε 4-2, όμως ο Τσιτσιπάς πήρε τους πέντε επόμενους πόντους, για να πάρει το σετ με 7-6(4) και την πρόκριση.