Τσιτσιπάς – Λάγιοβιτς 2-1: Σε δεύτερο σερί τελικό στο χώμα ο ανίκητος Στέφανος (vids) - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

21 Απριλίου 2024 -

Η δέκατη σερί νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά του έδωσε το εισιτήριο σε δεύτερο σερί τελικό στη χωμάτινη περίοδο, καθώς επικράτησε του Ντούσαν Λάγιοβιτς με 5-7, 6-4, 6-2 στα ημιτελικά του Barcelona Open.

Στον δεύτερο σερί τελικό στο χώμα θα λάβει μέρος ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επικρατώντας του Ντούσαν Λάγιοβιτς με 5-7, 6-4, 6-2 στα ημιτελικά του Barcelona Open. Στον τελικό ο Έλληνας θ’ αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρουντ, σε μία επανάληψη του τελικού στo Masters του Μόντε Κάρλο, όπου ο Νο.7 τενίστας του κόσμου ήταν ο νικητής.

Σταθερότητα στο σερβίς από τον Λάγιοβιτς και break την κατάλληλη στιγμή

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά γεμάτο, κάτι το οποίο επιβεβαιώνει και διάρκειά του (53 λεπτά). Ο Λάγιοβιτς ξεκίνησε να σερβίρει παίρνοντας το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε σε κάθε κάθε αλλαγή. Μάλιστα, ο Σέρβος έφτασε μία ανάσα για το break στο 8ο game, αλλά ο Τσιτσιπάς αντέδρασε εξαιρετικά και διατήρσε το service game του με τρεις σερί πόντους (4-4).

Οι δύο τενίστες πήγαν game – game στη συνέχεια του σετ, φτάνοντας στο 12ο game όπου ο Τσιτσιπάς σέρβιρε δεύτερη φορά για να μείνει στο σετ. Εκεί, ο Λάγιοβιτς βρήκε ξανά την ευκαιρία για να… σπάσει το σερβίς του Έλληνα, την οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο για να κατακτήσει το πρώτο σετ με 7-5.

Στοπ στο σερί του Λάγιοβιτς στα σερβίς και 1-1

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε δυναμικά από τον 25χρονο Έλληνα, ο οποίος βρήκε την πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι για break ωστόσο ο Λάγιοβιτς ήταν σταθερός και διατήρησε το σερβίς του (1-0). Οι τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους και στο 4ο game ο Λάγιοβιτς βρήκε το πρώτο του break point στο δεύτερο σετ, το οποίο με μαεστρικό τρόπο έσβησε ο Τσιτσιπάς για να κάνει το 2-2.

Αυτό που δεν κατάφερε ο Σέρβος τενίστας, το πέτυχε ο Νο.7 του κόσμου στο 7ο game για να πάρει κεφάλι στο σκορ και με hold στη συνέχεια να πάρει διαφορά δύο games (5-3). O Λάγιοβιτς κράτησε το σερβίς του για το 5-4, με τον Τσιτσιπά να δίνει τέλος στο σετ με 6-4.

Ελληνικός… μονόλογος στο τρίτο σετ

Ο Τσιτσιπάς είχε τον ρυθμό με το μέρος του στο τρίτο σετ, γεγονός που το βοήθησε να κάνει πολύ γρήγορα το πρώτο break στο σετ, μόλις στο τρίτο game. Ο Έλληνας τενίστας έκανε hold στη συνέχεια για το 3-1 και με ένα ακόμη break έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ.

Το 5-1 διαμορφώθηκε με ένα hold του Τσιτσιπά. Ο Λάγιοβιτς, απλά, μείωσε σε 5-2 και ο Τσιτσιπάς στο 8ο game έβαλε τέλος στην υπόθεση πρόκριση, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Barcelona Open.