Τσιτσιπάς: Κόντρα στον Στρουφ στον δεύτερο γύρο του Χάλε - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Τσιτσιπάς: Κόντρα στον Στρουφ στον δεύτερο γύρο του Χάλε

19 Ιουνίου 2024 -

Ο Γιαν Λέναρντ Στρουφ θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά του Χάλε, μετά τη νίκη – πρόκριση του επί του Λουτσιάνο Νταρντέρι με 6-7(2), 7-5, 7-6(10).

Ο Γιαν Λέναρντ Στρουφ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά στο Χάλε, επικρατώντας του Λουτσιάνο Νταρντέρι με 6-7(2), 7-5, 7-6 (10) στον πρώτο γύρο του γερμανικού θεσμού. Ο Γερμανός θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον δεύτερο γύρο.

Αγωνιστικά η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για τον επόμενο αντίπαλο του Στέφανου Τσιτσιπά, με τον Νταρντέρι να στέκεται πολύ καλά στο σερβίς του. Βέβαια και ο Στρουφ ήταν εξίσου σταθερός με τις μπάλες στα χέρια με συνέπεια το σετ να οδηγηθεί στο tie-break. Εκεί, ο Ιταλός τενιστας ήταν κυρίαρχος και χάνοντας μόλις δύο πόντους έκλεισε τοι tie-break για να πάρει προβάδισμα στο ματς με 7-6(2).

Η αντίδραση ήταν άμεση από τον Στρουφ. Αν και πάλι οι δύο τενίστες ήταν εξαιρετικοί πίσω από το σερβίς του, ένα game πριν πάει το σετ στο tie-break ο Γερμανός έκανε το break και με 7-5 έστειλε το ματς σε decider.

Το τρίτο σετ ήταν ίδιο με το πρώτο. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε στο tie-break. Εκεί, ο Στρουφ είχε τεράστια ευκαιρία να κλείσει το tie-break φτάνοντας σε τριπλό match point (6-3), όμως ο Ιταλός έβγαλε εκπληκτική αντίδραση ανατρέποντας το σκορ (8-7). Το match point του Νταρντέρι σβήστηκε από τον Στρουφ, ο οποίος με το σκορ στο 9-9- πήρε δύο σερί πόντους και πήρε τη νίκη.