Τένις: Τίτλος και στο Σινσινάτι για τον επιβλητικό Σίνερ - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Τένις: Τίτλος και στο Σινσινάτι για τον επιβλητικό Σίνερ

21 Αυγούστου 2024 -

Τον τίτλο στο Masters του Σινσινάτι κατέκτησε ο Γιανίκ Σίνερ, ο οποίος πήρε τη νίκη στον τελικό της διοργάνωσης κόντρα στον Φράνσις Τιάφο με 7-6(4), 6-2.

Μία ώρα και 38 λεπτά χρειάστηκε απέναντι στον Φράνσις Τιάφο ο Γιανίκ Σίνερ για να πάρει τη νίκη με 7-6(4), 6-2, κατακτώντας τον παρθενικό του τίτλο στο τουρνουά του Σινσινάτι, κάνοντας παράλληλα το 5×5 στους φετινούς τελικούς.

Η νίκη αυτή έδωσε στον Γιανίκ Σίνερ τον 15ο τίτλο της καριέρας του, με τον ίδιο να βελτιώνει στο 39-1 το φετινό ρεκόρ του με παίκτες εκτός 10άδας. Μάλιστα έγινε ο πρώτος Ιταλός που φτάνει στην κατάκτηση του τίτλου στο Σινσινάτι.

Ο Νο.1 του κόσμου τελείωσε τον τελικό με 13 άσους (2 δίπλα λάθη), πέρασε το 56% του πρώτου service, κερδίζοντας το 85% των πόντων (28/33) και το 77% στο δεύτερο (20/26), έσβησε και τα 3 break-points του Τιάφο, ενώ από την πλευρά του εκμεταλλεύτηκε τις 2 από τις 8 προσπάθειες για break.

Στο πρώτο σετ, ο τελικός ήταν αρκετά ισορροπημένος. Οι δύο παίκτες κράτησαν τα σερβίς τους και οδηγήθηκαν στο tie-break. Πρώτος που έκανε mini-break ήταν ο Σίνερ, με τον Τιάφο να έχει άμεση απάντηση και να μειώνει σε 2-1. Το σκορ έφτασε έως το 3-3, με τον Ιταλό ν’ ανεβάζει ρυθμό και να κατακτά τους 4 από τους 5 επόμενους πόντους βρίσκοντας δύο mini-breaks στο τέλος, κλείνοντας το 1ο σετ με 7-4 παίρνοντας προβάδισμα με 1-0.

Το 2ο σετ ο Σίνερ σέρβιρε…διαστημικά, παραχωρώντας συνολικά μόλις έναν πόντο πίσω από το service του και “σπάζοντας” δις τον Τιάφο προηγήθηκε με 5-1. Η μόνη αντίδραση που έβγαλε ο Αμερικανός ήταν να παρατείνει για ένα game τη νίκη του Σίνερ, ο οποίος στο 8ο game σέρβιρε για να κλείσει το σετ και να κατακτήσει τον τίτλο.