Τένις: Πρόκριση στους “16” της Σανγκάη για τους Αλκαράθ και Σίνερ - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Τένις: Πρόκριση στους “16” της Σανγκάη για τους Αλκαράθ και Σίνερ

6 Οκτωβρίου 2024 -

Νίκες είχε το πρόγραμμα του τρίτου γύρου στο τουρνουά της Σανγκάη για τον Κάρλος Αλκαράθ και τον Γιανίκ Σίνερ, οι οποίοι πήραν το εισιτήριο για τη φάση των “16” του θεσμού.

Μπορεί οι καιρικές συνθήκες να μην επέτρεψαν τη διεξαγωγή πολλών παιχνιδιών, όμως όσα ήταν προγραμματισμένα για το κεντρικό court έγιναν χωρίς κανένα πρόβλημα. Πέρα από το ματς του Ντανιίλ Μεντβέντεφ, οι Κάρλος Αλκαράθ και Γιανίκ Σίνερ αγωνίστηκαν εκεί, παίρνοντας τις νίκες για να προκριθούν στη φάση των “16”.

Πρώτος στο κεντρικό court έπαιξε ο Γιανίκ Σίνερ επικρατώντας με ανατροπή του Τομάς Μαρτίν Ετσεβερί και σκορ 6-7(3), 6-4, 6-2 μετά από 2 ώρες και 41 λεπτά. O No.1 του κόσμου τα βρήκε… σκούρα στο πρώτο σετ, με τον Φινλανδό να στέκεται εξαιρετικά από τη θέση του σερβίς. Οι δύο τενίστες έλυσαν τις διαφορές τους στο tie-break, με τον Ετσεβερί να επιτρέπει στον Ιταλό να πάρει μόνο δύο πόντους.

Στο δεύτερο σετ, ο φιναλίστ στο τουρνουά του Πεκίνου έφτασε νωρίς στο break, το οποίο έκρινε και το δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στο τρίτο και τελευταίο σετ. Εκεί ο Σίνερ δεν άφησε πολλά περιθώρια ελπίδας στον αντίπαλό του και το 6-2 σήμανε το τέλος της αναμέτρησης. Ο 23χρονος τενίστας στον επόμενο γύρο θα βρεθεί αντίπαλος με τον νικητή της αναμέτρησης Ρομπέρτο Καρβάγιες Μπαένα και Μπεν Σέλτον.

Λίγο αργότερα, ο Κάρλος Αλκαράθ είχε πιο εύκολο έργο από τον Γιανίκ Σίνερ. Ο κάτοχος του φετινού τουρνουά στο Πεκίνο επικράτησε του Γιουμπίν Γου με 7-6(5), 6-3, μετά από μια ώρα και 39 λεπτά.

Ο παίκτης του Μάρκου Παγδατή έβαλε δύσκολα στον Νο.2 του κόσμου και το εναρκτήριο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικό. Ο Κάρλος Αλκαράθ, όμως, βρήκε τις λύσεις στα προβλήματα που του δημιούργησε ο Κινέζος τενίστας και πήρε το προβάδισμα στο ματς μέσω του tie-break (7-6|5|).

H αντίσταση του Γου δεν κατάφερε να διαρκέσει πολύ, καθώς στο σετ που ακολούθησε ο Ισπανός ήταν κυρίαρχος. Στο 6ο game έκανε το break που χρειαζόταν (4-2), το οποίο ήταν αρκετό για να του δώσει το σετ (6-3) και το εισιτήριο για τη φάση των “16” στο τουρνουά της Σανγκάη.

Ο επόμενος αντίπαλος του Κάρλος Αλκαράθ θα προκύψει από την αναμέτρηση ανάμεσα στους Γάλλους Γκαέλ Μονφίς και Ουγκό Ουμπέρ.