Τένις: Με σχετική άνεση κατέκτησε τον τίτλο στο Γκστάαντ ο Μπερετίνι - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Τένις: Με σχετική άνεση κατέκτησε τον τίτλο στο Γκστάαντ ο Μπερετίνι

22 Ιουλίου 2024 -

O Ματέο Μπερετίνι πραγματοποίησε άρτια εμφάνιση στον τελικό του τουρνουά στο Γκστάαντ κόντρα στον Κουεντάν Αλίς και με σκορ 6-3, 6-1 κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο στη σεζόν.

Μετά την επικράτηση επί του Στέφανου Τσιτσιπά στον ημιτελικό του Γκστάαντ, το… έργο για τον Ματέο Μπερετίνι έμοιαζε πιο εύκολο. Έτσι και έγινε στον τελικό του ελβετικού τουρνουά, όπου απέναντι στον qualifier Κουεντάν Αλίς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και πήρε τη νίκη με 6-3, 6-1.

Αυτή ήταν η δεύτερη κατάκτηση τίτλου στο συγκεκριμένο τουρνουά, με τον Ιταλό να φτάνει τους εννέα τίτλους καριέρας. Αγωνιστικά, ο Μπερετίνι στάθηκε αρκετά στο καλό του σερβίς, στο οποίο παραχώρησε μόνο τέσσερις πόντους στον Γάλλο αντιπαλό του. Είχε 78%, κερδίζοντας το 90% των πόντων πίσω από το πρώτο. Έσβησε τρία break points του αντιπάλου του, ενώ εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 6 ευκαιρίες που τους εμφανίστηκαν για break.

Στο πρώτο σετ, ο Ιταλός ξεκίνησε να παίρνει ρυθμό μετά το μεγάλο hold που έκανε, σβήνοντας τριπλό break point του Αλίς για να ισοφαρίσει σε 3-3. Στη συνέχεια έκανε το break για το 4-3 και με σερί 2-0 έκανε το 6-3 για να πάρει προβάδισμα στον τελικό.

Στο δεύτερο σετ, τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον Μπερετίνι, ο οποίος άφησε μόνο επέτρεψε στον αντίπαλό του να πάρει μόνο ένα game. To 6-1 ήταν το τελικό σκορ του σετ, με το οποίο ο Ιταλός πανηγύρισε τη νίκη και συνάμα τον τίτλο στο Γκστάαντ.

Μετά την επιτυχία αυτή, ο Ματέο Μπερετίνι θα επιστρέψει στο Τop 50 της κατάταξης, μετά τον Αύγουστο του 2023.