Τένις: Επιστροφή στους τίτλους για τον Μπερετίνι (vids) - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Τένις: Επιστροφή στους τίτλους για τον Μπερετίνι (vids)

7 Απριλίου 2024 -

O Ματέο Μπερετίνι ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το τουρνουά στο Μαρόκο, κατακτώντας τον τίτλο, μετά τη νίκη του επί του Ρομπέρτο Καρμπαλιές Μπαένα με 7-5, 6-2.

Την πολύ καλή εβδομάδα στο Μαρακές του Μαρόκο «σφράγισε» ο Ματέο Μπερετίνι, με τη νίκη στον τελικό του τουρνουά κόντρα στον Ρομπέρτο Καρμπαλιές Μπαένα με 7-5, 6-2, επιστρέφοντας στους τίτλους μετά το 2022.

Ο Μπερετίνι πραγματοποίησε πολύ καλό τελικό, τελειώνοντας το ματς με πέντε άσους, κερδίζοντας το 74% των πόντων πίσω από το πρώτο του σερβίς. Ο Ιταλός ήταν εξαιρετικός τις κρίσιμες στιγμές, καθώς κατάφερε να σβήσει επτά από τα οκτώ break points του Μπαένα, εκμεταλλευόμενος τα τέσσερα από επτά break points που του εμφανίστηκαν.

Ο τελικός δεν ξεκίνησε καλά για τον Μπερετίνι, ο οποίος δέχθηκε break από τον αντίπαλό του για το 3-1 στα games του σετ. Ο Ιταλός, όμως, λίγο αργότερα κατάφερε να πάρει πίσω το break του Ισπανού για το 6-5, παίρνοντας τις μπάλες στα χέρια για να κλεισει το σετ. Στο 12ο game χρειάστηκε να επιστρέψει από το 0-40 για να πάρει προβάδισμα στον τελικό.

Το δεύτερο σετ εξελίχθηκε καλύτερα για τον Ιταλό. Με δύο breaks έφτασε στο 5-1, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ και συνάμα του 8ου τίτλου ATP στην καριέρα του. Ο Μπαένα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 5-2 για να διαμορφωθεί στη συνέχεια το 6-2.

Με αυτή τη νίκη ο Ιταλός τενίστας, από την Δευτέρα (8/4), θ’ ανέβει στο Νο.84 του κόσμου κερδίζοντας 51 θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη.