Τένις: Εκθρόνισε τον Ζβέρεφ ο Φις στο Αμβούργο - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Τένις: Εκθρόνισε τον Ζβέρεφ ο Φις στο Αμβούργο

22 Ιουλίου 2024 -

Ο Αρτούρ Φις αναδείχθηκε πρωταθλητής στο τουρνουά του Αμβούργου, επικρατώντας του Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 6-3, 3-6, 7-6(1), στερώντας το back-to-back στον Γερμανό.

Κάνοντας υπερπροσπάθεια με 21/22 σωσμένα break points ο Αρτούρ Φις κατέκτησε τον τίτλο στο Αμβούργο, νικώντας τον κάτοχο του τουρνουά της περασμένης χρονιάς Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 6-3, 3-6, 7-6(1).

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στο ένα break, με τον Φις να παίρνει προβάδισμα στον τελικό και ο Ζβέρεφ να ισοφαρίζει σε 1-1. Αναλυτικότερα, ο Γάλλος τενίστας ξεκίνησε πολύ καλά στον τελικό, πετυχαίνοντας στο πρώτο service game του Ζβέρεφ το break (2-0). Ο Νο.28 στον κόσμο, κατάφερε να σβήσει τρία break points του Γερμανού στο 5ο game (4-1), διατηρώντας με παρόμοιο τρόπο το σερβίς του και στο 7ο game. Στο 9ο game, όπου ο Φις σέρβιρε για να πάρει το πρώτο σετ, ο Ζβέρεφ δεν κατάφερε να κάνει το break χάνοντας δύο break points με τον Γάλλο να παίρνει προβάδισμα στον τελικό με σκορ 6-3.

Η… ιστορία ήταν παρόμοια στο δεύτερο σκέλος του ματς, με τον Γερμανό να έχει τον πρώτο λόγο. Ο Νο.4 του κόσμου απείλησε τον αντίπαλό του στο 4ο game με τέσσερα χαμένα break points για να έρθει δύο games αργότερα το πολυπόθητο… σπάσιμο (4-2). Ο Γερμανός έκανε το hold στο επόμενο game (5-2) και στο ένατο game μετά από τρία χαμένα set points έκανε το 1-1 με 6-3.

Στο τρίτο σετ οι δύο τενίστες αρνούνταν να χάσουν game πίσω από το σερβίς τους, με τον Ζβέρεφ να μην απειλείται και τον Φις να σβήνει κάθε break point του αντιπάλου του. Ο Ζβέρεφ σέρβιρε πρώτος για να μείνει στο ματς με το σκορ στο 5-4, αντιδρώντας άρτια για να κάνει το 5-5. Με τον Φις να κάνει το hold για το 6-5, ο Ζβέρεφ παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με 0-30 έφερε το σετ στα ίσα, στέλνοντας το στο tie-break.

Ο Γάλλος ξεκίνησε ιδανικά με δύο mini breaks και ένα hold (3-0). O Γάλλος κράτησε με άνεση τα επόμενα δύο σερβίς του (5-0) και με 5 championship points στη συνέχεια δεν λάθεψε για να κλείσει το σετ και να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου στο Αμβούργο.