Σάκκαρη – Γκρατσέβα 2-0: Πρεμιέρα με το δεξί και πρόκριση στον τρίτο γύρο - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Σάκκαρη – Γκρατσέβα 2-0: Πρεμιέρα με το δεξί και πρόκριση στον τρίτο γύρο

10 Μαΐου 2024 -

Άνετη πρόκριση στον τρίτο γύρο του τουρνουά στη Ρώμη πήρε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία πήρε τη νίκη με 6-2, 6-2 επί της Βαρβάρα Γκρατσέβα, κάνοντας ιδανική πρεμιέρα στο ιταλικό Masters.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Μαρία Σάκκαρη στο Masters της Ρώμης, επικρατώντας της Βαρβάρα Γκρατσέβα με 6-2, 6-2 στον δεύτερο γύρο του τουρνουά. Η Ελληνίδα πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο, όπου περιμένει ν’ αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το ζευγάρι Τσουρένκο – Καλίνινα.

Απόλυτη κυριαρχία και δύο breaks για το 1-0

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την Γαλλίδα να σερβίρει και να παίρνει το πρώτο γκειμ του παιχνιδιού, επιστρέφοντας μετά από 0-30 της Μαρίας Σάκκαρη. Η Ελληνίδα αθλήτρια ισοφάρισε χωρίς πρόβλημα, με love game, και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το τριπλό break point για να πάρει κεφάλι στο σκορ του σετ (2-1). Μάλιστα, η Νο.9 τενίστρια στον κόσμο κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο γκέιμ (3-1) με την Γκρατσέβα να μειώνει σε 3-2.

Από εκεί και πέρα η αθλήτρια του Ντέιβιντ Γουίτ έκανε ένα σερί τριών games, συμπεριλαμβανομένου ενός break, για να κατακτήσει το σετ με 6-2 και να πάρει προβάδισμα στα σετ.

Ακόμη δύο breaks και πρόκριση στον τρίτο γύρο

Παρόμοια έναρξη με το εναρκτήριο σετ είχε το δεύτερο, με την Γαλλίδα να κάνει το 1-0 και την Σάκκαρη να παίρνει ξανά δύο γκέιμ διαφορά (3-1). Η Ελληνίδα συνέχισε το σερί της για να κάνει το 5-1. Η Γκρατσέβα κατάφερε να κρατήσει ξανά το σερβίς της στο 7ο game του δεύτερου σετ, το οποίο ήταν και το τελευταίο στο ματς, καθώς η Σάκκαρη στο επόμενο game έκλεισε το σετ με 6-2, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο.