Roland Garros: Έφυγε για τελικό ο Ζβέρεφ και έκλεισε… ραντεβού με Αλκαράθ - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Roland Garros: Έφυγε για τελικό ο Ζβέρεφ και έκλεισε… ραντεβού με Αλκαράθ

8 Ιουνίου 2024 -

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ πήρε την μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Roland Garros κυριαρχώντας του Κάσπερ Ρουντ με 2-6, 6-2, 6-4, 6-2 και θα λάβει μέρος για πρώτη φορά στην καριέρα του στο τελευταίο ματς του γαλλικού Grand Slam.

Μπορεί να βρέθηκε να χάνει με ένα σετ διαφορά (1-0), όμως ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ πραγματοποίησε την ανατροπή κόντρα στον Κάσπερ Ρουντ και με σκορ 2-6, 6-2, 6-4, 6-2 πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο τελικό της καριέρας του. Εκεί, θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε στα πέντε σετ του Γιανίκ Σίνερ.

Ο Ρουντ ξεκίνησε πιο καλά το ματς και πήρε με σχετική άνεση το πρώτο σετ (6-2). Βέβαια, ο Νορβηγός στη συνέχεια ταλαιπωρήθηκε από ένα πρόβλημα στο στομάχι γεγονός που έκανε πιο εύκολο το έργο του Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Ο Γερμανός τενίστας με εξαιρετικά σερβίς και χτυπήματα που προκάλεσαν πίεση στο αντίπαλο του ισοφάρισε στα σετ (6-2).

Το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε ιδανικά για τον Νο.4 του κόσμου, ο οποίος αρχικά ανέτρεψε το σκορ στα σετ (6-4) και στη συνέχεια πανηγύρισε τη νίκη κατακτώντας και το τέταρτο σετ (6-2).

Ο Ζβέρεφ τελείωσε τον ημιτελικό με 19 άσους και 4 διπλά λάθη, πέρασε το 68% στο πρώτο service, κερδίζοντας το 86% των πόντων (48/56) και το 54% στο δεύτερο (14/26), εκμεταλλεύτηκε τις 5 από τις 12 ευκαιρίες για break, σημείωσε 54 winners, έναντι 34 του Ρουντ, ενώ υπέπεσε σε μόλις ένα αβιαστο λάθος λιγότερο από τον αντιπάλό του (24-25).