Ολυμπιακοί Αγώνες 2024, Μπάεζ – Τσιτσιπάς 0-2: Πάτησε γκάζι και προκρίθηκε στα προημιτελικά ο Στέφανος - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

1 Αυγούστου 2024 -

Την πρόκριση στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε του Σεμπάστιαν Μπάεζ με 7-5, 6-1. Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα ο Τζόκοβιτς

Μπορεί στο πρώτο σετ να μην… έλαμψε με την απόδοσή του, αλλά στο δεύτερο σετ απέδειξε γιατί ήταν το φαβορί κόντρα στον Σεμπάστιαν Μπάεζ. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη με 7-5, 6-1 κόντρα στον Αργεντινό και προκρίθηκε στα προημιτελικά των ανδρών στο τένις των Ολυμπιακών Αγώνων. Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος επικράτησε με 7-5, 6-3 του Κέπφερ.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τον Έλληνα τενίστα, ο οποίος δέχθηκε στο πρώτο του service game το break από τον Αργεντινό. Ο Μπάεζ πήρε διαφορά ενός break με τον Έλληνα να βρίσκει προσωρινά το break back (2-2). Βέβαια, ο Μπάεζ έκανε άμεσα νέο break για το 3-2 και πήρε διαφορά δύο games (4-2).

Το πρώτο σετ κύλησε με τον Αργεντινό μπροστά και στο 10ο game να σερβίρει για να πάρει το σετ. Ο Τσιτσιπάς πραγματοποίησε μεγάλο break, αρνούμενος να χάσει το σετ (5-5). Κράτησε το σερβίς του στη συνέχεια για το 6-5, στέλνοντας τον Μπάεζ να σερβίρει για να κρατηθεί στο σετ. Γι’ ακόμη μία φορά ο Έλληνας πέτυχε το break για να πάρει το σετ με 7-5.

Η κατάκτηση του πρώτου σετ έδωσε μομέντουμ στον Τσιτσιπά, με τον Έλληνα να πατάει γκάζι. Μέσα σε 27 λεπτά ο 25χρονος βρέθηκε να προηγείται με 5-0 και ο Μπάεζ να σερβίρει για να μείνει στο ματς. Ο Αργεντινός με τις μπάλες στα χέρια παρέτεινε τη νίκη του Νο.12 στον κόσμο, με το 7ο game στο δεύτερο σετ να είναι το τελευταίο στο ματς (6-1), με τον Τσιτσιπά να πανηγυρίζει τη νίκη και την πρόκριση στην οκτάδα.