O Τσιτσιπάς κόντρα στον Ντρέιπερ στον 2ο γύρο στο Σινσινάτι - antilalospress.gr
+19°C

O Τσιτσιπάς κόντρα στον Ντρέιπερ στον 2ο γύρο στο Σινσινάτι

15 Αυγούστου 2024 -

Ο Τζακ Ντρέιπερ θα είναι το επόμενο εμπόδιο που θα κληθεί να ξεπεράσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, για την πρόκριση στη φάση των «16» στο Μasters του Σινσινάτι.

Ο Τζακ Ντρέιπερ από τη Μεγάλη Βρετανία θα είναι ο αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στον 2ο γύρο στο Masters του Σινσινάτι.

Ο 22χρονος Βρετανός νίκησε τον Ισπανό, Tζάουμε Μουνάρ με 7-5, 3-6, 7-6(5) έπειτα από μονομαχία δύο ωρών και 33 λεπτών. Ο Μουνάρ προηγήθηκε 5-1 στο 1ο σετ, όμως αυτό κατέληξε στον Ντρέιπερ, που με έξι στη σειρά game, έφθασε στο 7-5.

Στο 2ο σετ ο Μουνάρ προηγήθηκε με 3-0, έφθασε ξανά στο 5-1 και παρά την προσπάθεια του Βρετανού (5-3), με love game το κατέκτησε με 6-3.

Στο 3ο σετ ο Ντρέιπερ προηγήθηκε με 3-2, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 6-5. Σε εκείνο το σημείο ο Βρετανός δέχθηκε ιατρική βοήθεια, με τον Ισπανό να ισοφαρίζει σε 6-6 και να στέλνει τον αγώνα στο tie break.

Ο Μουνάρ προηγήθηκε 4-2, όμως ο Ντρέιπερ με τέσσερις πόντους στη σειρά προηγήθηκε με 6-4 και με άσο στο 2ο match point κατέκτησε το σετ με 7-6(5) και εξασφάλισε την πρόκριση.

Ο Ντρέιπερ βρίσκεται στο Νο.28 της παγκόσμιας κατάταξης και και τον Ιούνιο κατέκτησε το 250άρι τουρνουά στη Στουτγάρδη, για τον πρώτο τίτλο στην καριέρα του. Με τον Τσιτσιπά έχει αναμετρηθεί μια φορά και έχει νικήσει, ήταν το 2022 για τη φάση των «32» στο Masters του Καναδά, όταν επικράτησε με 7-5, 7-6(4).

Στον 3ο γύρο ο Σίνερ

Ο Γιάνικ Σίνερ βρίσκεται ένα γύρο μπροστά, ο Ιταλός νικώντας τον Αμερικανό, Αλεξ Μίκελσεν με 6-4, 7-5 είναι ο πρώτος που εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των «16».

Νίκη με ανατροπή σημείωσε και ο Χόλγκερ Ρούνε, με τον Δανό να επικρατεί επί του Ματέο Μπερετίνι με 2-6, 6-1, 6-4 και πρόκριση στον 2ο γύρο.