Μίκελσεν – Τσιτσιπάς 2-1: Πρόωρο «αντίο» στο τουρνουά του Τόκιο - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Μίκελσεν – Τσιτσιπάς 2-1: Πρόωρο «αντίο» στο τουρνουά του Τόκιο

26 Σεπτεμβρίου 2024 -

Πρόωρο «αντίο» στο τουρνουά του Τόκιο είπε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος γνώρισε την ήττα – ανατροπή από τον Άλεξ Μίκελσεν στον πρώτο γύρο του θεσμού με σκορ 3-6, 6-1, 6-2.

Η πρεμιέρα του Στέφανου Τσιτσιπά στο τουρνουά του Τόκιο δεν συνοδεύτηκε με νίκη, καθώς ο Έλληνας γνώρισε την ήττα από τον Άλεξ Μίκελσεν στον πρώτο γύρο της διοργάνωσης με 3-6, 6-1, 6-2 αποχαιρετώντας από πολύ νωρίς το ιαπωνικό θεσμό.

Ο Έλληνας αθλητής, αν και ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, δεν μπόρεσε να διατηρήσει το πολύ καλό του μομέντουμ γεγονός που ήταν αρκετό για να δεχθεί την ανατροπή από τον Αμερικανό αντίπαλό του.

Οι βάσεις μπήκαν με το… καλημέρα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, παρά την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού σε σχέση με τον Μίκελσεν ο οποίος ξεκίνησε από προκριματικά του τουρνουά, δεν έδειξε καθόλου επηρεασμένος στο court της Kinoshita Group Arena. Ο Έλληνας με το… καλημέρα θέλησε ν’ αποδείξει πως είναι το φαβορί στο ματς, κάνοντας break στο πρώτο service game του αντιπάλου του.

Πολύ γρήγορα ο Νο.12 του κόσμου βρέθηκε με δύο games διαφορά (2-0), εκμεταλλευόμενος την αστάθεια τους Αμερικανού να διατηρήσει το σερβίς του. Στο πέμπτο game και με τον Τσιτσιπά να προηγείται με 3-1, ο Μίκελσεν ξεκίνησε πολύ καλά πίσω από το σεβρίς του έχοντας τρία game point (40-0). Βέβαια, ο 26χρονος Έλληνας τενίστας με σερί πέντε πόντων κατάφερε να… σπάσει ξανά το σερβίς του αντιπάλου του και με hold στη συνέχεια να βρεθεί ένα βήμα game μακριά από την κατάκτηση του σετ.

Ο Μίκελσεν κατάφερε να μείνει στο σετ, υπερασπιζόμενος αρχικά το σερβίς του, παίρνοντας πίσω το πρώτο break του Τσιτσιπά (5-3). Ο Αμερικανός κράτησε και το σερβίς στο 9ο game (5-4), με τον Έλληνα να μην λαθεύει στο αμέσως επόμενο game και να κλείνει με 6-4 το πρώτο σετ εντός 40 λεπτών.

Ηχηρή απάντηση από τον Μίκελσεν για την ισοφάριση

Ο Έλληνας τενίστας, αν και πήρε κεφάλι στο σκορ, φάνηκε να… χάνει το ρυθμό που είχε στις αρχές του ματς. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο ο Μίκελσεν, ο οποίος με break στο πρώτο σερβίς του Τσιτσιπά, βρέθηκε με τρία games μπροστά (3-0).

Το πρώτο game του Τσιτσιπά στο σετ ήρθε στο τέταρτο game, το οποίο όμως δεν κατάφερε να «χαλάσει» το πολύ καλό μομέντουμ του Αμερικανού. Η μείωση δεν στα games (3-1) δεν επηρέασε καθόλου τον Μίκελσεν, ο οποίος με νέο 3-0 σερί μπόρεσε να κατακτήσει το σετ και να στείλει το ματς σε decider με 6-1.

Το μομέντουμ του Μίκελσεν και τα… προβλήματα του Τσιτσιπά έφεραν τον αποκλεισμό

Ο Αμερικανός ξεκίνησε το decider set από εκεί που σταμάτησε το δεύτερο. Έκανε break στο πρώτο σερβίς του Τσιτσιπά και πήρε πολύ γρήγορα προβάδισμα με δύο games (3-1). Στο πέμπτο game ο Στέφανος Τσιτσιπάς διέκοψε τη ροή του ματς, καθώς αισθάνθηκε καλά με συνέπεια να καλέσει τον γιατρό της αναμέτρησης και να υπάρξει ολιγόλεπτη παύση.

Παρά την κακή γλώσσα του σώματος, ο Νο.12 του κόσμου έσφιξε τα δόντια και συνέχισε την αναμέτρηση. Δέχθηκε το break (4-1), βλέποντας τον Μίκελσεν να βρίσκεται ένα game μακριά από την πρόκριση. Η μείωση ήρθε (5-2), αλλά το μομέντουμ το Αμερικανού ήταν τέτοιο, ώστε να τελειώσει η υπόθεση νίκη στο 8ο game (6-2) με τον Μίκελσεν να πανηγυρίζει την πρόκριση στη φάση των “16” του τουρνουά στο Τόκιο.