Λεχέτσκα – Τσιτσιπάς 2-0: Κατώτερος των περιστάσεων, έμεινε εκτός τετράδας - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Λεχέτσκα – Τσιτσιπάς 2-0: Κατώτερος των περιστάσεων, έμεινε εκτός τετράδας

18 Οκτωβρίου 2024 -

Εκτός του τουρνουά της Αμβέρσας έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος ηττήθηκε από Γίρι Λεχέτσκα με 6-4, 6-4 στα προημιτελικά του θεσμού.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα στον προημιτελικό του τουρνουά της Αμβέρσας από τον Γίρι Λεχέτσκα με 6-4, 6-4 και είπε… αντίο στο βελγικό τουρνουά, χάνοντας την ευκαιρία να μπει στην τετράδα.

Δεν απείλησε και έχασε το πρώτο σετ

Το εναρκτήριο σετ ξεκίνησε με τους δύο τενίστες να είναι σταθεροί πίσω από τη γραμμή του σερβίς. Ο πρώτος που απείλησε με break ήταν ο Λεχέτσκα, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να βρίσκει τις λύσεις στα… προβλήματα που του δημιουργούσε ο Τσέχος.

Με το σκορ στο 3-3, ο Έλληνας σέρβιρε πριν την τρίτη αλλαγή πλευράς. Εκεί, βρέθηκε αντιμέτωπος με τρία break points του Γίρι Λεχέτσκα, με τον 26χρονο ν’ ανταπεξέρχεται άρτια. Βέβαια, στο τέταρτο break point ο Νο.11 του κόσμου δεν κατάφερε να βρει απάντηση, πράγμα που έφερε τον Τσέχο με το προβάδισμα (4-3).

Ο Λεχέτσκα, στο αμέσως επόμενο game, έκανε το hold αναγκάζοντας τον Τσιτσιπά να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Ο Έλληνας μείωσε (5-4), αλλά ο Νο.30 του κόσμου με τις μπάλες στα χέρια «έκλεισε» το σετ με 6-4.

Καμία… αλλαγή και στο τέλος αποκλεισμός

Ο Λεχέτσκα εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ που απέκτησε στο πρώτο σετ, με τον Τσέχο να ξεκινάει ιδανικά το δεύτερο κάνοντας break στο σερβίς του Έλληνα.

Πολύ γρήγορα ο Νο.30 του κόσμου ανέβασε στα δύο games το προβάδισμα του (2-0). Τη διαφορά του ενός break δεν κατάφερε να την ισορροπήσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος δεν βρήκε την ευκαιρία ούτε για break point.

Ο Τσέχος ήταν άρτιος στα σερβίς του με αποτέλεσμα να… κλείνει το σετ στο 10ο game και με το 6-4 να τελειώνει την υπόθεση πρόκριση.