Μπερετίνι: Πρόκριση στην οκτάδα του τουρνουά στο Μαρόκο - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Μπερετίνι: Πρόκριση στην οκτάδα του τουρνουά στο Μαρόκο

4 Απριλίου 2024 -

Στα προημιτελικά του τουρνουά στο Μαρόκο προκρίθηκε ο Ματέο Μπερετίνι, επικρατώντας με 6-4, 4-6, 6-3 του Τζάουμε Μουνάρ.

Δύο ώρες και είκοσι δύο λεπτά χρειάστηκε ο Ματέο Μπερετίνι για να περάσει το… εμπόδιο του Τζάουμε Μουνάρ, παίρνοντας τη νίκη επί του Ισπανού με 6-4, 4-6, 6-3 για να προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ιταλός στο πρώτο σετ χρειάστηκε μόλις ένα break για να πάρει προβάδισμα στο ματς. Πιο συγκεκριμένα, στο τέταρτο game κατάφερε και… έσβησε τρία break points του αντιπάλου του, εκμεταλλευόμενος στη συνέχεια τα break points που του εμφανίστηκαν για να σπάσει στο σερβίς του Μουνάρ στο 7ο game. O Μπερετίνι διατήρησε το σερβις του και με άνεση πήρε το σετ με 6-4.

Στο επόμενο σετ, οι δύο παίκτες αντάλλαξαν από ένα break, υπερασπιζόμενοι τα σερβίς τους. Στο δέκατο game και με τον Μπερετίνι στο σερβις, ο Ισπανός έχασε το πρώτο break point/set point, αλλά στο δεύτερο δεν… συγχώρεσε τον Ιταλό για να φέρει το ματς στα ίσα και η πρόκριση να κριθεί στο τρίτο και τελευταίο σετ.

Οι δύο τενίστες ξεκίνησαν χωρίς ρίσκα το τρίτο σετ, με τον Μπερετίνι να φτάνει πρώτο σε break points, τα οποία του έσβησε ο Μουνάρ. Ο Ιταλός κράτησε το σερβίς του με το σκορ να πηγαίνει στο 3-3. Στο 7ο game ο Μπερετίνι έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του (4-3), κάνοντας στη συνέχεια του hold (5-3). Το τέλος του αγώνα ήρθε στο αμέσως επόμενο game, όπου ο Μπερετίνι έκανε νέο break για το 6-3.

Ο 27χρονος Ιταλός στα προημιτελικά θ’ αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του Λορέντσο Σονέγκο, ο οποίος νωρίτερα πήρε τη νίκη κόντρα στον Σαμίτ Ναγκάλ με 1-6, 6-3, 6-4.