Μπερετίνι: Με άνεση στον τελικό του Boss Open (vids) - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Μπερετίνι: Με άνεση στον τελικό του Boss Open (vids)

16 Ιουνίου 2024 -

O Ματέο Μπερετίνι πήρε την πρόκριση στον τελικό του Boss Open, επικρατώντας του Λορέντσο Μουζέτι στον ημιτελικό με με 6-4, 6-0.

Εξήντα επτά λεπτά χρειάστηκε ο Ματέο Μπερετίνι για να πάρει το ένα από τα δύο εισιτήρια του τελικού στο Boss Open. Ο Ιταλός επικράτησε με σχετική άνεση του συμπατριώτη του Λορέντσο Μουζέτι και με 6-4, 6-0 πήρε την πρόκριση στο τελευταίο ματς του τουρνουά.

Ο Ματέο Μπερετίνι, ο οποίος στο παρελθόν έχει κατακτήσει το συγκεκριμένο τουρνουά, τελείωσε τον ημιτελικό με 6 άσους (ένα διπλό λάθος), παραχώρησε 7 πόντους πίσω από το πρώτο service (25/32), έσβησε και τα 4 break-points του Μουζέτι, ενώ ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε τις 4 από τις 7 ευκαιρίες για break.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, στο οποίο ο Μπερετίνι χρειάστηκε ένα break για να πάρει προβάδισμα με 6-4, ο 28χρονος δεν έκλεισε χωρίς προβλήματα το ματς προσθέτοντας ένα ακόμη bagel στο ενεργητικό του. Στον τελικό θ’ αντιμετωπίσει θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό και Νο40 του κόσμου, Τζακ Ντρέιπερ, ο οποίος επικράτησε του Αμερικανού Μπράντον Νακασίμα με 6-3, 6-3 μετά από 72 λεπτά.