Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ζενγκ το χρυσό στο μονό γυναικών στο Παρίσι - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Ζενγκ το χρυσό στο μονό γυναικών στο Παρίσι

4 Αυγούστου 2024 -

H Κινγουέν Ζενγκ νικώντας την Ντόνα Βέκιτς με 2-0 σετ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο απλό γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

H Κινγουέν Ζενγκ τελείωσε τη δουλειά στο Παρίσι, χαρίζοντας στην Κίνα το πρώτο της μετάλλιο στο τένις και μάλιστα χρυσό σε επίπεδο Ολυμπιακών Αγώνων.

Η 21χρονη παίκτρια νίκησε στον τελικό του μονού γυναικών την Ντόνα Βέκιτς από την Κροατία με 6-2, 6-3 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο απλό γυναικών για την κορυφαία στιγμή της καριέρας της.

Η Ζενγκ, φιναλίστ φέτος στο Australian Open, στα ημιτελικά απέκλεισε την Ίγκα Σβιόντεκ και τώρα στο «Philippe Chatrier» κυριάρχησε επί της Ντόνα Βέκιτς, με 6-2, 6-3 σε μία ώρα και 45 λεπτά.

Η Ζενγκ στο 1ο game πέτυχε break για το 2-0, προηγήθηκε 3-0 και 4-1, για να φθάσει με άνεση στο 6-2. Στο 2ο σετ η Βέκιτς ισοφάρισε το προβάδισμα με 2-0 της αντιπάλου της, όμως η Χενγκ πέτυχε αποφασιστικό break για το 5-3 και σερβίροντας κατέκτησε το σετ με 6-3 και μαζί τον ολυμπιακό τίτλο.