Τζόκοβιτς: Ζόρικη πρόκριση στα τρία σετ στο Roland Garros - antilalospress.gr
Μοίρες
+19°C

Τζόκοβιτς: Ζόρικη πρόκριση στα τρία σετ στο Roland Garros

29 Μαΐου 2024 -

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς συνάντησε δυσκολίες μέχρι να νικήσει τον Γάλλο, Πιέρ Ουγκό Ερμπέρ με 3-0 στη δική του πρεμιέρα στο Roland Garros.

O Nόβακ Τζόκοβιτς άρχισε επιτυχημένα την προσπάθεια διατήρησης του τίτλου του στο Roland Garros, με τον 37χρονο Σέρβο να νικά τον Πιέρ Ουγκό Ερμπέρ με 6-4, 7-6(3), 6-4 έπειτα από αγώνα 2,5 ωρών.

Ο Τζόκοβιτς βρήκε σθεναρή αντίσταση από τον 33χρονο Γάλλο, που βρίσκεται στο Νο.142 στην πρώτη συνάντησή τους έπειτα από 11 χρόνια.

Ο Ερμπέρ τελείωσε τον αγώνα με περισσότερους winners (37-26), αλλά πλήρωσε τα περισσότερα λάθη (43-26) και βέβαια την τεράστια εμπειρία του αντιπάλου του. Ο Τζόκοβιτς στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ρομπέρτο Καρμπάγιες Μπαένα.

O Τζόκοβιτς με break προγήθηκε με 2-1 και με lomve break πέτυχε το 3-1 και διατηρώντας το σερβίς του κατέκτησε με 6-4 το 1ο σετ. Οι παίκτες άρχισαν με break το 2ο σετ, με τον Ερμπέρ να διατηρεί προβάδισμα ενός game και έτσι να φθάνει στο 5-4. O Tζόκοβιτς με love game έκανε το 5-5, όμως o Eρμπέρ παρά τα δύο διπλά λάθη, είχε την ψυχραιμία για να κάνει το 6-5.

Με νέο love game o Τζόκοβιτς έστειλε το σετ στo tie break. Εκεί προηγήθηκε 3-0, έφθασε στο 5-1 και στο 6-2, κλείνοντας τη διαδικασία στο 7-3 και το σετ με 7-6(3).

Ο Ερμπέρ «έσβησε» τρεις ευκαιρίες για break, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 3ο σετ και με love game έκανε το 3-3 και με τρεις winners στο 8ο game ισοφάρισε σε 4-4.

Ο Τζόκοβιτς με love game έφθασε στο 5-4, με τη μάχη να κορυφώνεται στο 10ο game, με τον Σέρβο να φθάνει σε match point, να τον εκμεταλλεύεται για το 6-4 και την πρόκριση.

Την πρόκριση στα τρία σετ εξασφάλισαν ο Κάσπερ Ρουντ επί του Βραζιλιάνου, Άλβες με 6-3, 6-4, 6-3, ο Άλεξ ντε Μινόρ επί του Μίκελσεν με 6-1, 6-0, 6-2 και ο Χόλγκερ Ρούνε με αντίπαλο τον Εβανς με 6-4, 6-4, 6-4.